دانستنی ها

عرض سلام و ادب خدمت شما دوستداران علم و دانش.این تارنامه توسط کارشناس ارشد سلولی و مولکولی تنظیم شده است.لطفا در جهت پیشرفت و بهتر شدن این وبلاگ ما را از نظرات سازنده تان بهره مند سازید.با تشکر

بوی بد دهان می تواند ناشی از مواد خورده شده ،تنفس موادیکه از ریه ها ترشح می شود ‏،لثه ها ، دندانها یا تخمیر مواد غذایی داخل دهان باشد یا اینکه ناشی از بیماریهای سیستمیک ‏مانند اختلالات کبدی ،دیابت ،عفونت یا بدخیمی دستگاه تنفسی و... باشد. گاهی نیز منشاء ‏روانی دارد یعنی خود فرد احساس می کند که دهانش بو می دهد ولی اطرافیان آن را حس ‏نمی کنند.


بوی بد دهان می تواند ناشی از مواد خورده شده ،تنفس موادیکه از ریه ها ترشح می شود ‏،لثه ها ، دندانها یا تخمیر مواد غذایی داخل دهان باشد یا اینکه ناشی از بیماریهای سیستمیک ‏مانند اختلالات کبدی ،دیابت ،عفونت یا بدخیمی دستگاه تنفسی و... باشد. گاهی نیز منشاء ‏روانی دارد یعنی خود فرد احساس می کند که دهانش بو می دهد ولی اطرافیان آن را حس ‏نمی کنند. برای بررسی ابتدا باید دید که آیا بقیه افراد نیز آن را حس می کنند یا خیر؟ برای ‏اینکار بهتر است یکبار با دهان بسته و یکبار با دهان باز و از طریق بینی نفس بکشید اگر فقط با ‏دهان باز بو ایجاد شد منشا دهانی دارد. برای درمان ابتدا باید شرایطی فراهم شود که از ‏پیشرفت فعالیت باکتریها و امکان تولید ترکیبات بد بو مثل سولفورهای فعال جلوگیری شود. لذا ‏رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان مسواک زدن صحیح بعد از هر وعده غذایی، استفاده از نخ ‏دندان ،مسواک کردن زبان برای برداشتنباقیمانده غذاها از داخل پرزهای روی زبان ،جلوگیری از خشکی دهان، مسدود کردن شیارهای دندانها، درمان ابسه های دندانی، ‏پرکردن دندانهای پوسیده، درآوردن ریشه دندانهای باقیمانده، حذف پلاک ها و جرم دندانی برای ‏درمان بوی بد دهان موثر است. به موازات آن با درمان سایر بیماریهای عمومی که در ایجاد ‏تنفس بد بو نقش دارندمشکل بوی بد دفع می شود.مصرف دهان شویه کلرهگزیدین میرتکس و ‏پرسیکا و خمیردندانهای حاوی دی اکسید کلر نیز به علت خنثی کردن سولفورهای فرار و ‏خاصیت ضد عفونی کنندگی 5 تا 6 ساعت بوی بد دهان را به میزان 85 % کاهش می دهد. ‏ بنابراین اولین قدم برای رفع این مشکل مراجعه به دندان پزشک برای معاینه و برطرف کردن مشکلات دهانی می باشد. در صورتی که با معاینه مشکلات دهان و دندان بررسی شد و مشکلی وجود نداشته باشد در قدم بعدی لازم است به متخصص داخلی مراجعه نمایید تا علل کمتر شایع بوی دهان هم مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد .

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳٩٠/۳/٤ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ توسط FH نظرات () |


Design By : Night Skin