دانستنی ها

عرض سلام و ادب خدمت شما دوستداران علم و دانش.این تارنامه توسط کارشناس ارشد سلولی و مولکولی تنظیم شده است.لطفا در جهت پیشرفت و بهتر شدن این وبلاگ ما را از نظرات سازنده تان بهره مند سازید.با تشکر

سرطان هم قابل درمان می باشد!!

سرطان از دیرباز یک بیماری شناخته شده است. همچنان در ذهن مردم به عنوان یک بیماری مهلک به شمار می رود . این بیماری از سالها قبل چهره خشن خود را به معرض قضاوت و دید عموم گذاشته و باورها در مورد غیر قابل درمان بودن آن قوت گرفته است. ابتلاء به بیماری سرطان و تایید آن بعد از نمونه برداری و گزارش آسیب شناسی بحران بزرگی را برای بیمار و خانواده او بهمراه دارد. این مشکل بزرگ آرامش خانواده ها را متزلزل می سازد و نگرانی هایی را برای آن ها به وجود می آورد. اما براستی سرطان، بیماری مهلک و خطرناکی است ؟ و آیا رفتاری این گونه خشن و غیر قابل درمان دارد؟

پاسخ به این سوال پاسخی امیدوارکننده است و اینکه سرطان هم قابل درمان می باشداما نیاز به توضیح دارد.عنوان سرطان به مجموعه ای از انواع سرطان ها را گفته می شود، در حالیکه همه آنها از نظر نوع رفتار با دیگری متفاوت است. همچون سرطان پوست که می تواند  فقط با جراحی و یا رادیوتراپی تحت درمان قطعی قرار گیرد. بعضی از سرطانها بعد از تشخیص به کمک شیمی درمانی کاملاً بهبود پیدا می کنند و بعضی از انواع دیگر سرطان با درمانهای کمک کننده شرایط را برای بیمار قابل تحمل می سازد. خوشبختانه امروزه بیش ازگذشته به درمان سرطان امید می رود و طول عمر مناسبی را برای بیماران به ارمغان آورده است .بیش از 50% سرطان های بزرگ سالان و60% سرطان های اطفال قابل درمان می باشد. مراجعه در مراحل اولیه بیماری شانس درمان و بهبودی قطعی را افزایش می دهد و در مراحل پیشرفته مشکلاتی را در مسیر درمان به همراه خواهد داشت.

 

دکتر غلامحسین نوفرستی

مرکز تحقیقات سرطان

نوشته شده در شنبه ۱۳٩٠/٢/۱٧ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ توسط FH نظرات () |


Design By : Night Skin