دانستنی ها

عرض سلام و ادب خدمت شما دوستداران علم و دانش.این تارنامه توسط کارشناس ارشد سلولی و مولکولی تنظیم شده است.لطفا در جهت پیشرفت و بهتر شدن این وبلاگ ما را از نظرات سازنده تان بهره مند سازید.با تشکر

مولکولی را از قطره ی آب جدا کنید, شاید یکی را که به هوا بخار می شود, به چنگ بیاورید. مولکول, مانند فرفره با سرعت خیره کننده ای به دور خود می چرخد. سرعت دوران آن به حدی است که تنها در یک ثانیه یک میلیون بار می چرخد. در حالی که مولکول با سرعت می چرخد, اتمهای آن بی قرار می رقصند. گرچه رقص اتمها هزار بار از گردش مولکولها آهسته تر است, ولی باز هم خیلی سریع است. همین که کمی بین این اتمها فاصله بیفتد, دوباره به سوی هم می آیند, احوال پرسی مختصری می کنند و باز هم از هم جدا می شوند. پیوند های بین اکسیژن و اتمهای هیدروژن مانند فنر باز و بسته می شود و زاویه ی بین آنها مدام تنگ و گشاد می گردد. به این ترتیب, مولکول همواره در پیچ و خم است, پیچ و خمهایی که موزون اند. سه اتم به هم متصل اند و حرکات آنها به طرز شگفت انگیزی هماهنگ است.
رقص اتمها سه حرکت مختلف دارد: در یکی, دو پیوند هماهنگ با هم کشیده می شود, در حرکت دوم, یک پیوند کشیده و پیوند دیگر جمع می شود و در سومین حرکت, مولکول به حالت پا باز در می آید.
نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٩/٩/۱٦ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ توسط FH نظرات () |


Design By : Night Skin